از سنگ زمرد چه می دانید؟

فروش جواهرات پلاتین با سنگ آلماندین به ندرت به چشم می خورد. در سال 2013 الماس نادر صورتی رنگ پینک استار را با ارزش بیش از 60 میلیون دلار و با وزن 59.6 قیراط به فروش گذاشته شد. روتیل مصنوعی یک محرک الماس است که در سال ۱۹۴۸ معرفی شد و به دلیل برخورداری از برخی خواص زمین شناسی در آن، که بسیار نزدیک به الماسهای طبیعی است، در بازار محبوبیت و رواج پیدا کرد. تافیت (Taaffeite) سنگی با قدمت کم وبسیار کمیاب است که به طور اتفاقی توسط ریچارد تافی در دوبیلن، پایتخت ایرلند کشف شد.

با این حال به طور کلی پایه انگشتر الماس های این درجه رنگ نباید از جنس پلاتین یا طلای سفید درست شوند. این مشخصات الماس را برای استفاده در کاربردهای برشی و مقاومتی بسیار مناسب می سازد. با این حال این موانع از تلاش و خواسته جواهر تراشان نشده و آنها معمولا از سبکی که به “تراش زمردی (Emerald Cut)” یا چهارگوش معروف است استفاده می کنند. کریستال های الماسی که به رنگ ریور (River) مشهورند به رنگ سفید مایل به آبی می باشنداما افرادی که تجربه در تشخیص رنگ برلیان دارند ممکن است آنها را سفید متمایل به زرد نیز ببینند.

خوب، همیشه می توانید با کمک یک سنگ پا، آنها را تمیز کنید. در سال 2018 و 2019 ، ایران 84 تن U3O8 (کیک زرد) در سال (برآورد) تولید می کرد که کاملاً از معادن داخلی تهیه می شد. برزیل نیز معادن غنی از اوپال سفید دارد. الماسهایی با رنگ G تقریباً هیچ رنگی از خود نشان نمی دهند و در درجه اول در چشم غیر مسلح بی رنگ به نظر می رسند. الماس آبی طیف رنگی از سفید مایل به آبی تا آبی تیره را در برمیگیرد. البته گفته می شود منبع واقعی الماس در دره کریشنا در هندوستان که حاوی معادن ثانویه سنگ الماس (Placer Deposits) بود یافت شده است.

استرالیا منبع ۹۷ درصد از تمام عقیقهای روی زمین است و تنها تعداد اندکی از معادن عقیق در آفریقا هستند. این روش به اندازه جراحی موثر نیست، اما گاهی اوقات برای افرادی که نمی توانند بیهوشی عمومی داشته باشند، تنها گزینه است. کمربند(GIRDLE): که به لبه جدا کننده تاج از خیمه گفته میشود. استفاده از سنگ الماس بهویژه گذاشتن آن بر روی چاکرای پیشانی و چاکرای تاج به تقویت قوه حافظه کمک میکند ، همچنین اندیشه و ذهنیات بد را پاک و نیروهای منفی و اندیشههای فاسد را از دارنده خود دور میسازد .

محبوبیت این سنگ به این خاطر است که همانند الماس واقعی دوام و پایداری بسیار زیادی دارد. سفایر Sapphire دومین سنگ سخت بعد از الماس است که در طبیعت یافت میشود. آنگاه گرید الماس در نامه ای ضمیمه آن می شود. پرکننده یا فیلر: وقتی تالک به عنوان پرکننده ی میکرونیزه در کاغذ مصرف می شود، این ماده موجب نرمی سطحی و اپک شدن رنگ کاغذ می شود. تالک میکرونیزه با اندازه ای کمتر از 2 میکرون، در این کاربرد استفاده می شود تا بدین صورت، سطحی نرم بر روی کاغذ ایجاد شده و حفرات میکرونی کاغذ، بسته شود. یاقوت معدن جگدلک، درسال ۱۳۹۲ خورشیدی توسط چکش و کلنگ استخراج میشد و در آن زمان، یاقوت به شکل وسیع از این معدن استخراج شده و این معدن، به شکل رسمی و غیررسمی مورد استفاده قرار گرفته است.

الماس نو همان الماسی که از معدن استخراج میشود، برش میخورد و وارد بازار میشود تا به دست مشتریان برسد. الماس در قیراط اندازهگیری میشود؛ یعنی هرچه وزن قیراط و سطح خلوص یک سنگ بالاتر باشد، این گوهر با ارزشتر است. این گوهر ۱۸۰ قیراطی به خاطر اندازه بزرگ و خال های زیاد و پر رنگش مورد تحسین قرار گرفته است. این سنگ معمولاً بیرنگ بوده اما انواعی از آن بارنگهای زرد، سبز روشن، زیتونی، آبی ، خاکستری، سرخ و سیاه نیز در طبیعت یافت میشود. همراه داشتن سنگ الماس ترس و خوف را از دارنده خود دور میکند.

الماس ها در روی سطح زمین تشکیل نمی شوند. جالب اینجاست که در سال ۲۰۰۸، ناسا اعلام کرد یک منبع عقیق باورنکردنی و غیرمنتظره را روی سطح کره مریخ کشف کرده است. در کتب طب سنتی آمده است اگر بیماران فلج قوه، رعشه، جزام، صرع و کسانی که بیماریهای پوستی دارند در چشمه معدن الماس حمام کنند، بیماری آنها برطرف میگردد. بنابراین، حتی یک الماس با رنگ D ولی تراشی بد میتواند زیبایی را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر آن باید پیش از استفاده از این محصول باید آن را شسته و ضدعفونی کنید تا تمامی باکتری ها و میکروب های آن از بین برود.

لایه برداری با سنگ پا پینه ها و میخچه های روی پا را نرم می کند و موجب از بین رفتن ترک خورگی و خشکی پوست می گردد. پوست خشک و پینه دار خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب گرم خیس کنید. انواع مرمر سفید خوگیانی، «مرمر سفید چشت هرات»، «مرمر کریمی سمنگان»، مرمر سیاه کابل، مرمر فولادی وردگ، مرمر شیرچائی سالنگ، مرمر سبز تره خیل و کاریز میر و مرمر سرخ کندهار از جمله مرغوبترین نوع سنگهای مرمر اند که داری جنسیت میده دانه بوده و بعد از صیقل و پالش کاری شفافیت و جلای خاص را نشان میدهند.

هر چند بیشتر مردم فکر که الماس ها باید شفاف یا بی رنگ باشند ولی حقیقت غیر از این است. الماس با توجه به رنگ وجه آن در برابر یک پشت زمینه سفید رنگ گرید بندی یا درجه بندی می شوند. تورمالین سیاه همچنین افکار زائد، استرس و ناخوشی های روحی و روانی را از شما دور می کند و چاکرای ریشه شما را پاکسازی می نماید. Mn , Ca و گاه حتی Cr , Ti , V , Li و غیره تند (روبلیت) – آبی تا سبزآبی (ایندیگولیت) – سبز (وردلیت) – بیرنگ (رنگ اثر خط:سفید برای اولین بار در ایتالیا کشف شد و از نظر شکل بلور: خورشید تورمالین – منشوری – آسیکولار، رنگ: سیاه (شورل) – قهوهای تا قهوهای سبز و قهوهای سیاه (دراویت، اوویت) – صورتی تا قرمز، شفافیت: غیر شفاف – نیمه شفاف، شکستگی: صدفی – نامنظم، جلا: شیشهای، رخ: ناکامل – مطابق با سطح، سیستم تبلور: رمبوئدریک و در ردهبندی سیلیکات است و منشأ تشکیل آن ماگمائی – پگماتیتی – دگرگونی – رگههای تیپ آلپی است.

اولین آن به سنگ معیار یا سنگ محک معروف است. از بین بردن موهای زاید کاری دردناک و دشوار است ولی شما می توانید با استفاده از سنگ پا موهای زاید بدن خود را از بین ببرید. در اینجا دستورالعمل های قدم به مرحله برای کمک به شما در ایجاد بهترین استفاده از پاک کننده و رهایی از درد و دیگر نشانه های آن آورده شده است. اما اگر انگشتر توپاز صورتی خریداری نمیکنید، انتظار داشته باشید که سنگ انگشتر شما بسیار شفاف و چشمنواز باشد. انواع سنگهای قیمتی سیاه شامل اوپال سیاه و عقیق سیاه است که در زیر به معرفی هر کدام از آنها پرداختهایم.

انواع سنگهای قیمتی سفید شامل الماس و تافیت است که در زیر به معرفی هر کدام از آنها پرداختهایم. رنگ انواع نادری از الماس ها سفید رنگ (یا بی رنگ) است. اما امروزه تقریبا هیچ کدام از این تفکرات رواج ندارد و ویژگیهای ظاهری و صنعتی الماس باعث ارزش آن شده است. روتیل مصنوعی تقریبا حدود ۷ سال با نامهای زیبایی مانند “الماس رنگین کمان” در بازار عرضه میشد. به همین خاطر، برخی جواهرات با الماسهای مصنوعی یا سنگهای جایگزین الماس ساخته و عرضه میشوند که میتوانید آنها را خریداری کنید. آنها اغلب در جواهرات به عنوان دامبله و اشکال گنبدی استفاده میشوند.

آنها در دما و فشار بالایی که در بیش از صد مایلی اعماق زمین یافت تشکیل می شوند. گوهرها و سنگهای قیمتی به طور معمول یا بدون رنگ هستند و یا رنگهای خوشگل و خیره کننده و دلپسند را از خود به نمایش میگذارند که به زیبایی هر چه تمام توجه ما را به خود جلب میکنند و همین زیبایی و درخشندگی منحصر به فرد آنها است که باعث شده بسیار با ارزش و گرانبها باشند و در بین مردم جهان جایگاه اختصاصی و با ارزشی داشته باشند. اما در این جا به طور خلاصه باید بگوئیم که الماس دو نوع نو و بازیافتی دارد.

شاید با شنیدن الماس خونین فکر کنید که احتمالا این الماس باید به رنگ قرمز باشد اما در واقع این طور نیست و در پس این نامگذاری یک داستان دردناک و غم انگیز نهفته است. وقتی نور سفید از الماس عبور می کند، این پراکندگی نوری موجب تفکیک نور به رنگهای تشکیل دهنده اش می شود. تالك در حقيقت يك كاني ثانويه است كه بطور مستقيم يا غير مستقيم از سنگهاي غني از منيزيم بوجود آمده است.

20 درصد باقیمانده سنگ های کیسه صفرا از نمک کلسیم و بیلی روبین ساخته شده اند و هنوز علت دقیق تشکیل سنگ های کیسه صفرا مشخص نشده است اما تئوری هایی در این مورد وجود دارد . این سنگ از مواد معدنی مختلفی چون ترمولیت، آپاتیت، گراندییریت، گرافیت و … این سنگ همچون دیگر الماسها پاک کننده اعضا و تقویتکننده سیستم دفعی از جمله مثانه و کلیههاست. به همین دلیل است که به این الماسها الماسهای “خونین” گفته میشود. حیدرآباد: بزرگترین معدن اورانیوم هند در منطقه کاداپا در آندرا پرادش که در آن روزانه 6,000 تن اورانیوم تولید می شود، ایجاد خواهد شد.

در ۱۰۰ کیلومتری شمال قندهار منطقه خاکریز معدن بزرگ آهنی با ظرفیت ۳ میلیون تن واقع شدهاست. معدن این سنگ؛ در ولایت کنر یافت میشود. بعد از مشهد استانهای همدان، زنجان، کرمان و سیستان و بلوچستان استانهای نسبتا با پتانسیل بالا در این حوزه هستند. به چنین خاصیتی که برخی از سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی از خود نشان میدهند، پلئوکروییک گفته میشود. در مورد بنای اولیة این مسجد نظرات مختلفی وجود دارد: مردم ابرکوه معتقدند پایه ریزی این مسجد عظیم در قرنهای اول و دوم هجری یعنی در زمانی که اهالی این دیار دین اسلام را پذیرفته اند، صورت گرفته و در سده های بعد، تکمیل گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید