درمان طبیعی التهاب و بیماری های کیسه صفرا (حتی خلاصی از جراحی)

سنگ کیسه صفرا گاهی علامتی ندارد و نیاز به درمان نمی باشد و ممکن است مدت ها متوجه وجود ان نشود ولی در صورتیکه که سنگ کیسه صفرا کوله سیستیت مزمن باشد به صورت درد مزمن همراه است در قسمت راست شکم و شانه راست و گاهی با توع همراه است. این وضعیت به شرایطی گفته می شود که سنگ های کوچک و یا گاهی یک سنگ بزرگ در داخل کیسه صفرا ایجاد شود. از عوامل خطر برای تشکیل سنگ میتوان از سابقه خانوادگی مثبت، جنسیت (شیوع سنگ در مردان بالغ ۳ الی۲ برابر بیشتر از زنان می باشد، اما پس از یائسگی به علت از بین رفتن اثر محافظتی استروژن، میزان بروز سنگ در زنان افزایش مییابد)، زندگی در نواحی گرمسیری، شغلهای مرتبط با محیط گرم، تحرک کم، مصرف کم مایعات، رژیمهای نامناسب غذایی (مصرف زیاد شکر و نمک و پروتئین حیوانی، کمبود مصرف فیبر و سبزیجات) و همچنین مصرف بیش از حد مکملهای دارویی و ویتامینها (قرص کلسیم، ویتامین D و یا کپسول روغن ماهی) نام برد.

تفاوت عمده بین انواع نژاد های مهره مار در 2 مورد اصلی خلاصه می شود. خبر خوب این است که ما در گالری پرسته انواع زیورآلات با طلای سفید عرضه میکنیم. ماسگراویت یکی از جدیدترین سنگ های گران بها که دارای ارزش بسیار بالایی در میان دیگر انواع سنگ های قیمتی است. بحث قیمت برای سنگ و انگشتر عقیق سلیمانی بسیار پیچیده است .این سنگ از لحاظ قیمت سنگی میان رده محسوب می شود و آن چنان قیمت بالایی ندارد اما با توجه به شکل، ابعاد، نوع و طرح آن ارزش گذاری می گردد. وی با بیان اینکه در صورت چسبندگی شدید و پارگی کیسه صفرا، جراحی باز برای درمان این بیماری به کار میرود، تصریح کرد: در گذشته از جراحی باز برای درمان و خارج کردن سنگ کیسه صفرا استفاده میشد، اما امروزه با توجه به نوع و شرایط بیمار از جراحی لاپاروسکوپی برای خارج کردن آن استفاده میشود.

یکی از روش های مناسب در تشخیص کیسه صفرا ، سونوگرافی کیسه صفرا است که با توجه به آن می توان بسیاری از مشکلات را می توان بررسی نمود . الماس، گرانبهاترین و باارزشترین سنگ سفید قیمتی است که به دلیل درخشش فوق العاده و زیبایی چشم گیری که دارد جزء سنگهای زینتی و قیمتی به شمار میرود و در بسیاری از موارد در جواهرات گران قیمت و زینتی کاربرد دارد. بسیاری از مردم بر این باورند بیشتر الماسهای با کیفیت و مرغوب بی رنگ و یا کم رنگ هستند، این باور تا حدودی درست میباشد.

اگر مایع صفرا حاوي میزان زیادي کلسترول، نمکهاي صفراوي یا بیلیروبین باشد، در شرایط خاصی میتواند به شکل سنگ سخت گردد. سنگ کیسه صفرا، ذرات جامدی هستند که در کیسه صفرا شکل میگیرند و علت آن نیز کریستالی شدن صفراست. سنگهای کیسه صفرا، مصرف زیاد مشروبات الکلی، عفونتها یا حتی تومورهایی که باعث تجمع مایع صفراوی میشوند ممکن است باعث ایجاد التهاب شوند اما عمدهترین دلیل کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا)، سنگهای صفراوی هستند. زمانی کیسه صفرا توسط جراحی و یا لاپاراسکوپی برداشته می شود که سنگ داخل کیسه وارد مجرای صفراوی ، خارج کبدی و یا همان CBD شود و منجر به انسداد مجرا شود .

کیسه صفرا اندامی گوارشی است که وظیفه آن کمک کردن به فرایند هضم و گوارش غذا می باشد .صفرا حاوی کلسترول، بیلیروبین (مواد رنگدانهای صفرا) و نمک های صفراوی می باشد .سنگکیسه صفرا عموما به علت افزایش میزان کلسترول بدن در صفرا تولید می شوند. وی با بیان اینکه چاقی و چربی خون بالا یک عامل مهم در ایجاد سنگ کیسه صفرا است، اظهار کرد: معمولا هنگامی که میزان چربی و کلسترل و موارد دیگری مانند لیپیدها و نمکهای صفرایی تعادلادشان بر هم میریزد، موجب ایجاد تشکیل اولیه سنگ کیسه صفرا میشود. وی تصریح کرد: چربی، چاقی، زایمان، بیتحرکی و مشکلات ژنتیکی از عوامل تشدیدکننده سنگ کیسه صفرا به شمار میروند.

دکتر منوچهر امامی در گفتوگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه همدان، با بیان اینکه کیسه صفرا محل ذخیره مقداری از صفرای داخل کبد است، اظهار کرد: صفرا به روند هضم غذا و چربیها کمک میکند. امامی عنوان کرد: مراقبتهای بعد از عمل در بیمارانی که سنگ کیسه صفرا خود را خارج کردهاند، بسیار حائز اهمیت است. این روش نسبت به سونوگرافی ماورایصوت گرانتر و زمانبر است و بیمار در معرض اشعههای یونیزه کننده قرار میگیرد. این روش بسیار ساده تر از روش جراحی باز است و بیمار میتواند سریعتر بیمارستان را ترک کرده و مرخص شود.

آمیتیست که سنگ متولدین بهمن ماه در نظر گرفته شده در چاکرای هفتم تاثیر می گذارد و برای مراقبه، دریافت درک شهودی و ترک عادات بد مانند مواد مخدر یا الکل مفید است. مسمومیت عمدی یا غیر عمدی با آن بسیار بعید و تقریبا غیر ممکن است. صفرا در بخش تحتانی کبد واقع شده است و صفرای ترشح شده از آن در کیسه صفرا تجمع می یابد و در زمان لزوم از راه مجرای صفراوی به روده باریک ریخته می شود. پس از این نیز زمانی که بیمار به خانه میرود حدوداً ۴ الی ۶ هفته طول میکشد تا بیمار بهبود یابد.

علائم سنگ کیسه صفرا زمانی ظاهر می شود که سنگ موقتا یکی از مجراهای صفراوی را بسته باشد. برداشتن سنگ کیسه صفرا بهتر است با جراحی باز صورت گیرد. بنابراین توصیه میشود بیماران پس از انجام جراحی تا مدتی از خوردن چربی و غذاهای پرچرب خودداری کنند. این جراح عمومی گفت: برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا توصیه میشود افراد میزان چربی خون خود را کاهش دهند. از جمله افرادی که در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا می باشند می توان به زنان باردار ، وجود سابقه خانوادگی ، کسانی به تازگی لاغر کرده اند ، کسانی که در زمان کوتاهی وزن زیادی از دست می دهند ، بانوانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند ،خانم هایی که به علتی تحت درمان با دارو های استروژن قرار دارند ، افرادی که رژیم غذایی چرب دارند ، افرادی که به دیابت مبتلا هستند اشاره نمود .

افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند باید قهوه کمتری در روز بنوشند و هفتهای دو بار از این نوشیدنی استفاده کنند. امروزه در تشخیص سنگ کیسه صفرا سونوگرافی ماورای صوت جایگزین کوله سیستوگرافی (پرتونگاری باز کیسه صفرا) شده است؛ زیرا سونوگرافی ماورای صوت، سریع و دقیق است و از آن میتوان برای بیماران مبتلا به یرقان و کمکاری کبد استفاده کرد، همچنین در سونوگرافی ماورایصوت، بیمار در معرض اشعههای یونیزهکننده قرارنمیگیرد. اگر سنگی را دفع کرده باشید، میتوان با بررسی آن در آزمایشگاه، نوع دقیق سنگ را تعیین کرد و اقدامات پیشگیری خاصی را در نظر گرفت. با این وجود، کریستالهای درمانی در برخی مرکز بهداشتی و کلینیکهای بهداشتی همچنان محبوب هستند و بعضاً در اقدامات مربوط به ماساژ گنجانده میشوند.

به همین علّت آنها را اکیداً در جاهایی که آبریزش فراوان دارد مانند سرویس بهداشتی، دستشویی، آشپزخانه و حمام نباید استفاده کرد. سونوگرافی مانند سایر روش های تصویر برداری پرخطر نبوده و عوارض جانبی خاصی برای بیمار به همراه نخواهد داشت . این تصمیم بستگی به عوامل مختلفی از جمله اندازه، تعداد و مکان سنگ و سایر عواملی مانند شکل، نوع و ترجیح بیمار دارد. لعل بدخشان از جمله نوع گارنیت میباشد. قدرت سنگ احتمالاً با تولد یک نوزاد بزرگ و قبیله قبیله فراموش شده پزشکی ، آغاز شد و از نعمتهای خدایان خود درخواست برکت کرد.

قدمت کاربرد و استفاده از این سنگ به 100 سال قبل از میلاد می رسد. طبق کلینیک مایو ، فرد ممکن است توده هایی را در مدفوع خود مشاهده کند که به نظر می رسد سنگ صفرا هستند اما در واقع توده های روغن و آب مورد استفاده در خود پاک کننده است. بهترین روش برای تمیز کردن توپاز این است که آن را با آب و صابون گرم تمیز کنیم.هرگز توپاز را با دستگاه اولتراسونیک خانگی یا بخارشو تمیز نکنید. یا ما می توانیم راه های ساده تر این مقاله را ارائه دهیم.

کیسه صفرا یکی از اندام های گوارشی است که در پایین کبد قرار دارد .این کیسه گوارشی با ترشح صفرا به درون روده کوچک به فرایند گوارش غذا کمک می کند .در برخی اوقات کیسه صفرا سنگ ساز شده و عملکرد آن دچار اختلال می شود .ابتلا به این بیماری عموما بدون نشانه می باشد و در آزمایشات و چکاب های دوره ای تشخیص داده می شود .در این نوشته سلامت وب شما را با بیماری سنگ کیسه صفرا و راه درمان آن آشنا می کنیم.

اگر شما کیسه صفرای خود را برداشته و یا را در معرض خطر توسعه سنگ های صفراوی هستید، باید از یک رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامت کیسه صفرا استفاده کنید. صابون یا روغن را برای نرم شدن بیشتر و افزایش رطوبت به آب خود اضافه کنید. سنگ اسید اوریکی: افرادی که مایعات کمی می نوشند ولی بدنشان آب زیادی از دست می دهد به این سنگ کلیه دچار می شوند. اثبات این فرضیه کمی بعد در همان سال انجام شد، و تحقیقات نشان دادند که بهطور متوسط ۲/۵ نوترون از واکنش شکافت ایزوتوپ کمیاب اورانیوم-۲۳۵ آزاد میشود. یک جراح عمومی گفت: زنان جوان و در سنین زایمان همراه با چاقی و چربی خون بالا، بیش از مردان در معرض ابتلا به سنگهای کیسه صفرا هستند.

اما باید این را در نظر داشته باشید که رژیم های کم کلسیم ممکن است خطر سنگ کلیه و خطر پوکی استخوان را افزایش دهند و از طرفی هم مصرف مکمل های کلسیم می تواند خطر سنگ کلیه را افزایش دهد، اما مصرف مکمل های کلسیم همراه با یک وعده غذایی ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را تا حدودی کاهش دهد. دسته دوم تقسیمبندی هم شامل برلیانهای مصنوعی میشود. درصورت نداشتن هیچگونه آلرژیای عصر قبل از رادیولوژی، ترکیبات پسزمینه به صورت خوراکی به بیمار خورانده میشود.

بعد از اینکه این مواد به مریض خورانده شد، نباید به بیمار از طریق دهانی چیزی خوراند تا از انقباض و تخلیه کیسه صفرا جلوگیری شود. اصطلاح بیماریهای کیسه صفرا برای چندین نوع بیماری استفاده می شود که می توانند بر کیسه صفرای انسان اثر بگذارند. بند33- پریتونیتهای مزمن (از هر نوع و به هر علت كه باعث اختلال در كار احشاء شده باشد اعم از چركی،سلی،قارچی) معاف دائم. یک کیسه صفرای طبیعی از این ماده که حاجب تشعشع است پر میشود؛ در این حالت اگر در کیسه صفرا سنگ وجود داشته باشد این سنگها در عکسهای رادیولوژی به شکل سایههایی ظاهر میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید