سنگ الماس چیست؟

در خصوص سایر رشتههای در حال فراموشی اطلاع کافی ندارم اما تصمیماتی که طی یکی دوسال اخیر در خصوص رشته گره چینی انجام شده است تا حدودی نوید دهنده تلاشهایی است که برای جلوگیری از نابودی این رشته انجام میشود. یکی از مشکلات شایع ،دردناک و آزار دهنده که افراد کثیری را به خود مبتلا نموده است، که ممکن است در یک یا هر دو کلیه ایجاد شود. اما باید باور داشت که حفظ این رشتهها در گرو حفظ هنرمندان آنها که گاه به یک یا دو نفر در این رشتهها منحصر میشوند، است، پس در گام اول باید آنها را حفظ کرد.

دیده می شود. پله ها علاوه بر استحکام و خواص مکانیکی مطلوب باید به گونه ای باشند که موجب زیباسازی ساختمان و محوطه ی خانه نیز بشوند. در صورتی که عناصر اصلی سنگهای مزبور دارای کیفیت و خواص متفاوت باشند (مثلاً برخی عناصر سیلیسی و برخی نیز آهکی باشند و یا عناصر سازنده سیلیسی و زمینه یا سیمان آهکی باشد)، عمل برش با اشکالاتی مواجه خواهد بود. با این حال هماکنون امامزاده یحیی(ع) همدان یکی از معدود امامزادههایی است که در آن از هنر گرهچینی استفاده شده است. این رشته به گفته معدود استادان به جای مانده، شناسنامه استان همدان است اما با این حال به مرور زمان به دست فراموشی سپرده شده و در آستانه منسوخ شدن است و متأسفانه امروز از آن به عنوان یکی از رشتههای در حال منسوخ استان یاد میشود.

این پنجره های مشبک در هوای گرم، باد ملایم و مطبوع را با کوران هوا به داخل اتاق هدایت میکرد و به همین سبب گرهها در اتاق های تابستانی شیشه نداشتند، درحالی که در اتاق های زمستان نشین شیشه دار بودند و شیشه به کار رفته در آنها دست ساز و به سبب کمبود شیشه در آن زمان بسیار گران بوده است. چندی پیش ضریح چوبی گرهچینی شده امامزاده یحیی (ع) همدان جای خود را به یک ضریح فلزی داد بسیاری از مردم همدان عقیده دارند اثربخشی ضریح چوبی به فضای امامزادهها به مراتب بیشتر از ضریح فلزی است در دهههای اخیر شاهد تعویض این هنرهای دستی زیبا، قدیمی و اصیل با فلزکاریهایی هستیم که اصالت بنا را تا حدودی تحتالشعاع قرار میدهد.

گره چینی درب چوبی جدید امامزاده عبدالله (ع) همدان را به تازگی آماده کردهام، این کار در کنار اثر معنوی که برای خود من همراه داشته است، زمینه ساز یک ظرافت و تنوع نوع گرهها را فراهم کرد. گرهچینی درب جدید امامزاده عبدا… در اتاق های تابستان نشین ارسی ها که بالای درب اتاق ها نصب میشد نقش بادخور را ایفا میکرد. سنگ تراورتن را همچنین می توان در بخش های داخلی ساختمان مانند راه پله ها نیز به کار برد. کنترل وزن بدن، میتواند به جلوگیری از تشکیل سنگ های صفراوی کمک کند با این حال، رژیم های سخت و کاهش سریع وزن باعث افزایش خطر ابتلا به سنگ های صفراوی می شود.

این سنگ ها چون به طور ناگهانی سرد می شوند، در تشکیل آن ها از رشد بلورها جلوگیری می شود و ریز بلور هستند. شاید اگر به جای فلز از چوب استفاده میشد ضمن اینکه از منسوخ شدن یک هنر اصیل همدانی جلوگیری میکردیم، بقاع متبرکه استان از وضعیت منحصربه فردی برخوردار میشد. متاسفانه تصاویر این مقاله به دستمان نرسید شاید بتوان با سرچ در اینترنت تصاویر این اماکن را بدست آورد .

هنرمندان با ذوق و خلاق ایرانی در جهت زیباتر شدن بناها و ساختمانها توانسته اند آثاری خلق کنند که هرکدام به عنوان هنری مجزا مورد توجه قرار گیرند. مطلع شدیم که ضریح گره چینی شده امامزاده یحیی همدان جای خود را به ضریح فلزی داده است، نظر شما در این خصوص چیست؟ استاد امیر برق زدگان متولد 1340 در همدان است که از سن 12 سالگی به صورت حرفهای به رشته گره چینی اشتغال دارد وی در حال حاضر تنها هنرمند باقی مانده از نسل گره چینی سازان شهر همدان به شمار میرود. اما گرهچینی یکی از رشتههای صنایعدستی در شاخه مصنوعات چوبی است که حدود 900 سال در همدان سابقه دارد اما متأسفانه بیش از نیم قرن است که در استان از رونق افتاده است.

اما اماکنی هستند که گره چینی از سالهای دور در خود دارند و به مرور زمان دچار آسیب دیدگی شدهاند و تعمیر و مرمت آنها به همت همین تعداد هنرمند باقی مانده استان صورت میگیرد. در حال حاضر ارسی و گره چینی که یادگاری از زمان قدیم است در اغلب نقاط کشور مشاهده میشود و نمایی منحصر به فرد و متفاوت برای خانه های قدیمی ساخته است. دستکش رنگ و رو رفته و وصله و پینه خوردهاش را محکم به دور چکش حلقه کرده است، بیتوجه به هیاهوی اطراف بر سنگ میکوبد تا شکلی تازه به آن دهد و برای مشتریاش آماده کند.

بخشی از آنچه امروز از آن به عنوان هنرهای سنتی از آنها یاد میکنیم، رشتههایی هستند که در دایره لغات دایرة المعارف صنایعدستی از آنها با عنوان رشتههای در حال منسوخ و منسوخ شده یاد میشود. رشتههایی که روزگاری به دلیل داشتن کاربرد از جایگاه ویژهای در زندگی مردم برخوردار بود و امروز به سبب ورود تولیداتی که از تنوع و کاربری مناسب تری بر خوردارند پایگاه خود را از دست دادهاند. موقعیت ویژهای که چوب به عنوان یکی از مصالح ساختمانی دارد تنوع انواع آن باعث شد تا از این عنصر استفادههای بسیاری بشود و از پوشش پشت بامها گرفته تا قابهای تزئینی پنجرهها و ساخت اشیاء فلزی، چوب مورد استفاده قرار گیرد.

برنامه درمانی برای سنگ کیسه صفرا بستگی به این دارد که علائم در زندگی روزمره فرد چه تاثیری میگذارد. متأسفانه حمایت از هنرمندان و صنعتگران صنایعدستی آنچنان که باید و شاید صورت نمیگیرد، هنرمندان و صنعتگران صنایعدستی کم توقعترین اقشار اجتماعی هستند و راضی نگه داشتن آنها برای مسئولان و متولیان امر کار مشکلی نسیت. درباره روش آموزش دانشکده هنرهای زیبا باید بگویم که اقتباسی بود از بوذار یا هنرهای زیبای فرانسه.در سیکل اول ،دروس نظری و در سیکل دوم ، یک پروژه ساختمان یا فن ساختمان داشتیم. یک برش بزرگتر (حدود 2دو تا سه سانتی متر) در ناحیه ناف انجام میشود و بقیه (یک سانتی متر یا کمتر) در سمت راست شکم قرار میگیرد.

این در حالی است که شناخت کافی از گره چینی همانطور که در داخل کشور وجود ندارد در خارج از کشور نیر کمتر دیده میشود. آیا فراموشی این رشتهها در داخل کشور به بازار فروش و عرضه خارج نیز لطمه وارد کرده است؟ در حال حاضر آثار گرهچینی امامزاده یحیی (ع) دراطراف ضریح و در فضای داخل امامزاده مأمن مومنان پاک دلی است که ساعاتی را دراین مکان مذهبی به راز و نیاز با پروردگار خود میپردازند و دستانشان با چوبهایی که با مهارت به هم گره خوردهاند اخت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید