: سنگ شناسی آذرین

را بهبود بخشد، البته اگر بهطور مداوم صورت پذيرد. انواع نعناع نیز بهطور سنتی برای درمان سنگ کیسه صفرا مصرف میشود. مامیران که بهطور سنتی نیز در درمان بیماریهای کبدی مصرف میشود حاوی ترکیب مؤثر کلیدونین است. یکی از نخستین پیشنهادهای گیاه درمانگران ، گیاه مامیران است . به همینخاطر نیز مصرف مامیران باعث شل شدن ماهیچههای مجرای صفرا میشود و در نتیجه جریان صفرا بهتر جریان پیدا میکند. همانطور که گفتیم سنگ کلیه می تواند بصورت منفرد و یا اینکه در تعداد زیاد باشد اندازه سنگ کلیه می تواند متفاوت باشد، اندازه سنگ کلیه در برخی از موارد بسیار کوچک هست و تنها به اندازه ی یک عدد شن می باشند و برخی دیگر از آنها به اندازه ای بزرگ هستند که می توانند تمام لگنچه کلیه را پر کنند.

برخی از سنگها میتوانند آنقدر بزرگ شوند که کل فضای کلیه را اشغال کنند. بنابراین در حال حاضر موثر بودن درمان پزشکی برای سنگ کیسه صفرا ثابت نشده است، هر چند طب پیشگیری برای جلوگیری از ایجاد سنگها ممکن است برای برخی بیماران مفید باشد. روشهای لاپاراسکوپی نسبت به تکنیکهای سنتی جراحی کمتر تهاجمی هستند که به معنی وجود برشهای کوچکتر، درد کمتر بعد از عمل و دورهی بهبودی کوتاهتر برای بیماران است. ساعت 6 بعد از ظهر یک قاشق غذاخوری از پودر را در داخل نصف لیوان آب سرد حل کرده نوشیده و روی آن یک لیوان آب بنوشید البته بعد از آن چند بار توالت میروید و رودهها کاملا تخلیه میشود.

پزشکان معمولاً سنگ کیسه صفرا را با عمل جراحی خارج و بعضی از سنگهای کلسیمی را نیز با مصرف دارو های اسید صفراوی حل میکنند. حملههای کولیک صفراوی معمولاً عودکننده (تکرار شونده) میباشند. خطرات احتمالی چون حملههای بیشتر کولیک صفراوی و یا کولهسیستیت حاد که درد در بالای شکم رخ میدهد، وجود دارد. تیم پزشکی ما بر اساس نوع و شدت بیماری و شرح حال پزشکی شما از جمله انجام جراحیهای ناحیه شکم مشخص خواهد کرد که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی لاپاراسکوپی هستید یا خیر. اگر قبلاً یکی از اعضای خانواده شما سنگ کلیه داشته باشد، احتمالاً شما نیز به آن دچار خواهید شد.

آب لیمو یکی از داروهای خانگی موثر برای کاهش درد سنگ صفرا است. رژیم غذایی کم نمک و پروتئین حیوانی را انتخاب کنید: مقدار نمک مصرفی خود را کاهش دهید و از منابع پروتئینی غیر حیوانی مانند حبوبات استفاده کنید. یک از مهمترین دلایل ایجاد سنگ کیسه صفرا استفاده از دارو هایی است که برای کاهش چربی خون تجویز می شود در واقع این یکی از عوارض داروهای شیمیایی برای درمان چربی خون است. یرقان زمانی اتفاق میافتد که مجرای اصلی صفرا مسدود شده و منجر به تجمع مادهای به نام بیلیروبین در جریان خون میگردد. ممکن است پزشک چندین آزمایش خون را برای تشخیص اینکه آیا کیسهی صفرا ملتهب شده است یا نشانهای از بروز یرقان وجود دارد، تجویز نماید.

این آزمایش معمولاً جهت تشخیص انواع سنگهای صفراوی نسبتاً دقیق است. کولیک صفراوی معمولاً زمانی ایجاد میشود که سنگ کیسهی صفرا حرکت کرده و موجب رفع انسداد مجاری صفراوی میگردد و در نتیجه بر کیسهی صفرا فشار وارد میکند. در این نوع بیماری انسداد مجرای خروجی کیسه صفرا سبب ایجاد درد شدید و ناگهانی ناحیه فوقانی و راست شکم در زیر دنده های قفسه سینه می شود..در حال حاضر از مهم ترین سوالاتی برای مشمولین خدمت سربازی پیش می آید این میباشد که شرایط و نحوه گرفتن معافیت پزشکی بیماری سنگ کیسه صفرا چیست؟ در قسمت بالا یا وسط شکم احساس میشود و ممکن است تا ناحیهی کمر، بین تیغههای شانه یا شانهی سمت راست امتداد پیدا کند.

قسمت اعظم سنگ از شیشه تشکیل شده و گاهی حالت جریانی دارد که بافت شیشه ای جریانی می گویند. جنس فلز رینگ انگشتر توپاز در قیمت آن تأثیر بسیار زیادی دارد. در نوع های کمرنگ تر غالبا صفحه تاج نگین عمود بر محور اصلی کریستالوگرافی تراش دده می شود تا نگین حداکثر رنگ را نمایان کند. پیکرهتراشی: ساخت پیکرههای انسانی یا حیوانی به شیوهی تلفیق خراطی، حکاکی و مشبک به گونهای که طرح اصلی بهصورت مستقل نمایان شود را «پیکره تراشی» میگویند. تراش تریلیون در اصل، شکل اصلی الماس برش مثلث است.

بله، در سالهای اخیر متخصصان طب سنتی کشف کردهاند که سنگپا کشیدن، علاوه بر پاکسازی و لایه برداری کف پا، هم اثر درمانی و هم اثرات حفظ الصحه خوبی دارد. سنگ های مختلفی را به جهت ساختن ساختمان ها مورد استفاده قرار می دهند که یکی از پرکاربردترین این سنگها، سنگ تراورتن نام دارد. مصرف به اندازه و زیاد مایعات یکی از مهمترین روش های درمانی و پیش درمانی جهت جلوگیری از شکل گرفتن انواع سنگ کلیه است. سنگ کیسهی صفرای بدون علامت با احتمال زیاد در همین حالت باقی میماند و در طول زندگی بیمار مشکلی ایجاد نمیکند. افرادی که جواهر توپاز خریداری میکنند نیز باید مراقب باشند که این سنگ را زیاد استفاده نکنند و ترجیحاً نیز با دکمه و زیپ لباسها در تماس نباشد.

علائم سنگهای کیسهی صفرا معمولاً زمانی بروز پیدا میکنند که یک سنگ در یکی از مجاری (لولهها) که صفرا را از کیسهی صفرا جابهجا میکند، قرار بگیرد (این مجاری شامل مجرای سیستیک و مجاری صفراوی میباشند). علائمی از جمله آروغ زدن، عدم هضم چربی و سوء هاضمه معمولاً در اثر سنگهای کیسهی صفرا ایجاد نمیشوند و با برداشتن آنها بهبود پیدا نمیکنند. نمکهای صفراوی معمولاً به روده بزرگ نمیرسند. با این حال گاهی اوقات ممکن است یک سنگ بسیار بزرگ با قطر تا ۵ سانتیمتر یا صدها سنگ کوچک با اندازهی یک دانه شن وجود داشته باشد. کوه شاه سرانجام آزاد شد اما همچنان زخمی بزرگ بر سینه ی کوه دیده می شود که ترمیم آن سالها زمان خواهد برد .جاده ای که معدن کاران ساخته اند نه تنها خود طبیعت را نابود کرد بلکه مسیر دسترسی آسانی برای شکارچیان فراهم کرده است.

در این شرایط پیشبینی میشود که خطرات بسیار کم جراحی همچنان بیشتر از خطرات باقی گذاشتن کیسهی صفرا در جای خود است. شکل سنتی جراحی کیسه صفرا امروزه کمتر استفاده میشود اما همچنان روش توصیه شده برای افراد با بیماری شدید کیسه صفرا یا دارای زخم ناشی از جراحیهای قبلی میباشد. از جمله علائم ابتلا به تورم کیسه صفرا، درد در قسمت راست بدن، دقیقا پایین دنده ها، درد پشت، درد در شانه راست، استفراغ، تعریق و بی قراری از جلمه علائم ابتلا به تورم کیسه صفرا می باشند.

تحمل وزن و تعادل بدن مهمترین دلیل برای جمع شدن هرگونه خستگی و درد در قسمت کف پا است که همان خستگی را مستقیما به کل بدن منتقل میکند. این عارضه سنگ کیسه صفراوی که بیشتر یک مشکل گوارشی است با علائمی مانند درد شدید و ناگهانی در قسمت راست بالای شکم، تب، تهوع و گاهی استفراغ، زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها همراه است. لوزالمعده یک غدهی گوارشی در کنار کیسهی صفرا است که انسولین و آنزیمهای گوارشی تولید میکند. آنزیمهای گوارشی از طریق همان دهانهی مجرای صفرا به طرف رودهی کوچک گردش پیدا میکنند، بنابراین میتوانند تحت تاثیر سنگ صفراوی قرار بگیرند.

این حملهها اغلب بعد از یک وعدهی غذایی چرب رخ میدهند، زیرا مصرف چربی موجب تحریک کیسهی صفرا برای فشار بر صفرای ذخیرهشده و حرکت آن به داخل رودهی کوچک جهت تسهیل هضم میشود. پزشک بعد از شنیدن علائم بیمار احتمالاً به وجود سنگ صفرا مشکوک میشود. از نظر گیاه درمانگران و طب مکمل، بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا، رژیم غذایی کم چربی و کم کلسترول است اما برای درمان نیز بعد از مشاوره با پزشک متخصص، پیشنهادهای مفیدی برای مبتلایان به سنگ کیسه صفرا دارند. هر چند در بیشتر موارد دلیل مشخصی برای شکلگیری سنگ وجود ندارد، با این حال ممکن است یک گرایش ژنتیکی در تشکیل سنگ کیسهی صفرا وجود داشته باشد.

سیلیمارین موجود در خار مریم مانند زردچوبه باعث پیشگیری از تشکیل سنگ صفرا میشود. اگر یک بیمار مبتلا به سنگهای صفراوی دارای علامت باشد در این صورت احتمالاً سنگها در آینده باعث مشکل میشوند. وقتی سنگها از حالب به سمت مثانه عبور می کنند، ممکن است باعث تکرر ادرار، فشار مثانه یا درد در کشاله ران شوند. طارمی ها با اشاره به عواملی که باعث بروز این مشکلات در کیسه صفرا می شوند ادامه داد: سنگ صفرا به علت اختلال در فعالیت حرکتی کیسه صفرا و تغییر در ترکیبات آن ایجاد می شود و باعث انسداد در راه خروجی کیسه صفرا خواهد شد.

اضافه وزن و چاقی عامل هزاران بیماری است یکی از این شواهد عارضه سنگ کیسه صفرا است. این بیماری بسیار رایج است و از هر 10 نفر، یکی به آن مبتلا میشود. به صورت کلی دو نوع از ناخالصی های مهم در الماس که ارزش آن را در فرایند خرید و فروش الماس در ایران تحت تاثیر قرار می دهد نیتروژن و بور هستند. از لحاظ تاریخی، اولین محل معروف، تعدادی معدن کنار دریای سرخ در مصر بود، معروف به معادن کلئوپاترا. این سنگ از قدیم پیوسته تا به امروز در کنار سنگ های تراورتن روشن قرار میگرفته و به عنوان سنگ تراورتن نما جلوه بخش ساختمان می شده است.

همچنین طلاهای با نگین توپاز را در کنار دیگر سنگهای قیمتی نگهداری نکنید زیرا ممکن است سنگها روی سطح همدیگر خراش ایجاد کنند. مراقبه بر روی این سنگ نیز، برای جذب انرژی عمیق و دگرگون کننده آن، توصیه می شود. این سنگ در ایران به یاقوت کبود معروف است و از قدیم به عنوان نماد جوانی، امید و سلامتی بوده است. تالك يك كاني خنثي، غيرساينده و نرم است كه به راحتي پودر ميشود و به عنوان پركننده در رنگ، پلاستيك، كاغذ، لاستيك، چسب، داروسازي و گچ بكار ميرود.

چای غلیظ انواع نعناع بهویژه نعناع فلفلی به همراه پونه سنبلهای در این زمینه سفارش شده است. همچنین خطرات بالقوهای از جمله یرقان همراه با عفونت در کبد یا پانکراتیت حاد که گاهی اوقات میتواند تهدیدکنندهی زندگی باشد وجود دارد. بند25- كلیه سندرمها پولیپوزیر و انواع پولیپهای همراه با عوارض معاف دائم. در صورتی که سنگهای کیسهی صفرا شروع به نشان دادن علائمی چون درد نمایند، این احتمال وجود دارد که این علائم در آینده ادامه پیدا کرده و حتی بدتر شوند و خطر عوارض شدیدتری چون یرقان و پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید