سنگ یشم چیست و چه فرقی با زمرد دارد؟

بیشتر از 98 درصد ماده صفراوی در قسمت انتهایی روده باریک دوباره جذب و وارد یک حوضچه صفراوی میشود. همچنین این ماده موجب بسته شدن حفرات ریز موجود در سطح فیبرهای سلولزی می شود و از این رو، نفوذ آب به داخل ساختار را محدود می کند. با کم کردن غذاهای کم چرب و Carbohydrates می توان بیماران را تا اندازه ای راحت نگه داشت . ایجاد یک سایت اینترنتی و استفاده از نرمافزارهای ساخت چنین کتابهایی تنها به سرمایههای کمتر از ۱۰ میلیون نیاز خواهد داشت. الف – حذف یا تعدیل موارد مستعد کننده ایجاد سنگ کیسه صفرا: که در قسمتهای قبلی به آنها اشاره شد.

پنیر کم چرب- تخم مرغ هفته ای سه عدد چربی های گیاهی و انواع میوه جاتی که بیمار بتواند آنها را تحمل کند. علاوه بر این، اگر جداره کیسه صفرا آهکی شده باشد، به علت خطر سرطان، فرد را تحت عمل جراحی قرار میدهیم. گاهی اوقات ممکن است سنگ کیسه صفرا با التهاب کیسه صفراوی همراه شود، در این حالت علاوه بر درد محل کیسه صفرا، این ناحیه کاملا حساس میشود.

نتایج پژوهشهای آمریکایی نشان میدهند خطر ابتلاء به سنگ کیسهی صفرا در بین خانمهایی که میزان ویتامین C. خونشان بالاست به میزان ۱۳ درصد کمتر است. ناگفته نماند که ممکن است به بعضی ها غذاهایی از قبیل شیر- سوسیس- کالباس و غیره حساسیت داشته و هضم این غذاهای برایشان مشکل باشد در این صورت بهتر است از خوردن غذاهایی را که نمی توانند تحمل نمایند پرهیز نمایند. سنگ صفراوی ممکن است در رادیوگرافی با اشعه ایکس که برای منظور دیگری انجام شده کشف شود و یا اینکه علائم بیماری پزشک را مشکوک به وجود سنگ صفراوی کند. در پژوهشی که روی پرستاران انجام شد، مشخص شده است افرادی که فیبر بیشتری دریافت میکنند به میزان ۳۵ درصد کمتر در معرض سنگ کیسهی صفرا قرار میگیرند.

اولتراسوند: امواج صوتی است که برای ایجاد تصویر ازکیسه صفرا و مجاری آن به کار می رو د 8 ساعت قبل از سونوگرافی شکم ، نباید غذا میل شو د . عامل اصلی ایجاد سنگ اسید اوریکی، کاهش ادرار اسیدی است. هیپراگزالوری (اگزالات بالا در ادرار): یک بیماری ارثی بسیار نادر است و با عنوان هیپراگزالوری اولیه شناخته میشود. سوپ هایی که با خامه و شیر چرب درست شده اند، شیرینی هایی از قبیل شکلات ها و غیره همچنین در صورتی که بیماران نتوانند ادویه جات را تحمل نمایند بهتر است پرهیز گردد از میوه جات اوکادو( Avocado ) – سیب کال و میوه های توتی (Berries ) را ممکن است بیماران تحمل ننمایند به طور کلی باید از غذاهای سرخ شده: آجیل – زیتون- شورها ( از قبیل خیار شور) ذرت بوداده و چاشنی ها ( Relishes ) پرهیز به عمل آورد .

به عقیده ی این محققان پسیلیوم ترشح صفرا از طریق کیسه ی صفرا را افزایش میدهد و به این ترتیب از انباشتگی و تشکیل سنگها پیشگیری میکند. Serles et al در سال ۱۹۷۰ ثابت کردند بیمارانی که کالری بالا از هر نوع غذا بگیرند باعث زیاد شدن ترشح کلسترول در صفرا و تشکیل بیشتر سنگ صفراوی می شوند. بعد از عمل جراحی کیسه صفرا و بیرون آوردن کیسه صفرا بیماران پس از مدت کوتاهی که از غذاهای کم چربی استفاده نمودند می توانند رژیم غذایی خود را تغییر داده و هر نوع غذایی را آزادانه مصرف نمایند. جهت پوشیدگی و تزئین پای حصارها ، پرچین ها و آبخور درختان و درختچه ها برای باغ های سنگی و باغ ژاپنی و تزئین باغ صخره ای جا شمعی های بصورت معلق با سنگ های رودخانه ای و شیشه که نمای بسیار زیبایی را میتوان با استفاده از آن بوجود آورد.

معیار انتخاب سنگ برای پله را میتوان به دو فاکتور مهم داخل بنا و خارج از بنا تقسیم کرد. این سنگ را با نام کریستال کوارتز یا در می شناسند. کیسه صفرا، محل ذخیره مایعی به نام صفرا است که توسط کبد ساخته می شو د . ابراهیمی دریانی علائم ابتلا به سنگ کیسه صفرا را این گونه توضیح داد: کولیک صفراوی نخستین علامت ابتلا به سنگ کیسه صفرا است. محققان آمریکایی به این نتیجه رسیدهاند که مصرف بالای چربیهای ترانس خطر ابتلاء به سنگ کیسهی صفرا را تا ۱۲ درصد افزایش میدهد.

این اتفاق به ویژه در زنان مسن رخ میدهد. یشم سرخ دارای خواص تحریکی و روح بخشیدن به تمام دستگاه های بدن است و با افزایش انرژی حیاتی بدن و تقویت اراده فردی ما را در جهت بردباری در غلبه بر سختی ها یاری میکند. تا اکنون در افغانستان مانند فابریکه حریق شده حجاری و بتون کابل دیگر کدام فابریکه وجود ندارد که سنگ مرمر را به ظرفیت کشور قطع و پالش کنند. بیروج، از جمله سنگهای قیمتی به شمار آمده زیاده در صفحات شرقی و شمال شرقی مرکزی افغانستان مانند ارتفاعات کوه های بلند نورستان، بدخشان، هزاره جات، جلال آباد، لغمان و بعضی قسمت های پنجشیر و سالنگ پروان، به گونۀ گسترده یافت میشود.این گوهر سنگ به رنگهای سبز، زرد، آبی و رنگ های مختلف دیگر در طبیعت پیدا میشود.

اغلب سنگ صفراوی علامتی ایجاد نکرده و به صورت تصادفی در سونوگرافی یافت می شود . از هیچ وعدهی غذایی صرف نظر نکنید، چون میتواند باعث ایجاد تغییراتی در تعادل بین کلسترول و املاح صفراوی شود. به نظر میرسد که مواد غذایی سرشار از فیبرهای غیرمحلول (غلات کامل، میوهها و سبزیجات) تأثیر بیشتری در این خصوص دارند. بنابراین در صورت بدتر شدن علائم سنگ کلیهتان، مصرف غذاهای بستهبندیشدهی پر از شکر، نوشیدنیهای شیرین (مخصوصا اگر گازدار باشند)، لبنیات و حتی میوهها را محدود کنید. یکی دیگر از راه های استفاده از تخم خربزه این است که مقدار یک سیر (75 گرم) تخم خربزه را در یک پارچه توری مانند که می توان بالای آن را گره زد، ریخت و بعد آن را در یک و نیم تا 2 لیتر آب ریخت و جوشاند.

برای رژیم غذایی بیماران کیسه صفرا اصل این است که ناراحتی بیمار را با دادن غذاهای کم چرب به حداقل برسانیم. بيماريهاى مربوط به ناخن ها و اعصاب را درمان ميكند. در این موارد سنگ خطری برای بیمار نداشته و نیاز به درمان خاصی ندارد. در این آزمایش، پزشک میتواند جمع آوری دو نمونه ادرار ۲۴ ساعته را در دو روز متوالی درخواست دهد. مصرف علف گندم با معدهی خالی میتواند احتمال حالت تهوع را کاهش دهد و در برخی موارد ممکن است به بی اشتهایی و یبوست منجر شود.

علائم سنگهای صفراوی از بی علامتی تا احساس د ر دی ناتوان کننده تغییر می کند . در این حالت وقتی فرد غذای چرب مصرف میکند، احساس درد شدید کبد به سراغ او میآید که ممکن است باعث شود پشت و قلب او و شانه راستش تیر بکشد. کیسه صفرا اندام کوچک و گلابی شکل است که دقیقاً زیر کبد واقع شده است و صفرا را از کبد جمع و ذخیره می کند.

به درخواست مشتری می توانیم سفارشات را بصورت پرداخت در محل ارسال کنیم. سنگهای صفراوی مطرح شده و در صورت نیاز درمان صورت می گیرد. درمان سنگ کلیه به جنس و نوع سنگ بستگی دارد. 5-خانمهایی که قرص ضد حاملگی استروژن دار مصرف کرده و یا درمان هورمونی جانشین دریافت می کنند. داروهای ضد درد و التهاب(NSAIDS) در بیماران با درد پهلو موثر می باشد. بسیاری از اشخاص در حدود ساعت 5 یا 6 صبح بیدار شده و به توالت میروند و در این موقع تعداد بسیار زیادی یعنی بین 200 تا 1000 سنگ ریز مانند نخود سبز از روده خارج می شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد ادامه داد: کولیک صفراوی از 15 دقیقه شروع و تا شش ساعت هم ادامه مییابد. اگر نسبت به کافئین حساسیت دارید قبل از ساعت ۱۵ قهوه تان را میل کنید و کمتر از این میزان گفته شده قهوه بنوشید. نکته: دردهای ناشی از سوءهاضمه یا زخمهای معده و اثنی عشر را نباید با درد ناشی از سنگ صفراوی اشتباه کر د . البته راهکارهای تغذیهای نباید جایگزین درمانهای پزشکی شوند که پزشکتان برای شما تجویز میکند.

از دید کاکل زری، مادری است که با دیوها در ارتباط است. علت اصلی تشکیل سنگ کیسه صفرا نامعلوم است. در بعضی از بیماران به دلائل نامعلوم تحملشان نسبت به بعضی از سبزیجات ( Legumes ) – خربزه و میوه هایی مانند توت ( Berries ) کم می شود. سبزیجات از قبیل هویج – سیب زمینی – کلم و غیره همه نوع در صورت تحمل موقعی که بدون اضافه کردن کره و یا خامه آب پز شده باشند. کانی اوپال به صورت ترکیبی همراه با ماسه سنگ، بازالت، لیمونیت و ریولیت مشاهده می شود و دارای این قابلیت است تا بقایای درختان، صدف ها و غیره را به سنگ تبدیل نماید.

همهی چربیها احتمال انقباضهای کیسهی صفرا را بالا میبرند، اما چربیهای اشباع شده که چربی خون را بالا میبرند خطر بروز سنگ کیسهی صفرا را چند برابر میکنند. چغندر کبد را پاکسازی و کیسه صفرا را تقویت میکند. 8-مصرف دخانیات خطر ابتلا را بالا می برد. توپاز برای بهبودی یک شخصی که از شوک و ضربه روحی رنج می برد به شدت توصیه می شود. ESWL از امواج صوتی استفاده می کند تا با ایجاد ارتعاشات قوی (امواج شوک) سنگ ها را به قطعاتی کوچک و قابل دفع از طریق ادرار تبدیل کند.

در حدود ۵ تا ۱۰ درصد از افراد بالغ دچار بیماریهای کیسه صفرا می شوند التهاب و عفونت کیسه صفرا را کولسیستیت ( Cholecystitis ) و به وجود آمدن سنگ کیسه صفرا کوله لیتیاز ( Cholelithiasis ) می نامند تشکیل سنگ کیسه صفرا وقتی رخ می دهد که کلسترول ، رنگ دانه های صفراوی ، املاح صفراوی، کلسیم و مواد دیگر در کیسه صفرا رسوب می کنند. به این حالت «کلانژیت» نیز گفته میشود که اگر به موقع به فرد رسیدگی نشود، ممکن است به علت عفونت شدید، جان خود را از دست بدهد. ابراهیمی دریانی در پاسخ به اینکه اگر کیسه صفرا جراحی نشود، باعث عفونت و انتشار آن خواهد شد، گفت: ممکن است گاهی سنگ کیسه صفرا داخل روده باریک بیفتد و فرد با علائم درد ، تهوع و استفراغ شدید، به دنبال انسداد روده باریک مراجعه کند.

دیدگاهتان را بنویسید