صنایع چوب و رنگ فن و هنر

دانشمندان و تاریخ دانان افغانی معلومات زیاد را در خصـــــــوص تاریخ قدیم افغانستان برای ما به ارث گذاشته، ولی تقدیم معلومات مفصــل درین مجموعه امکان پذیر نیست، درینجا به معلومـــــات مختـصر اکـتـفـا میشود. یعنی که افغانســــتان هم با مدنیت سواحل مدیترانه اشنا و هم با مدنیت های هند وچین داخل دادوســتد مدنی بوده است.از جانب دیگر تاریخ افغانستان با تاریخ کشورهای اسیای مرکزی ، ایران وهند ارتباط محکم دارد. از جانب دیگر حکومت مرکزی افغانستان هم قادر نیست تا درین شرایط دشوار احصائیهُ لازمه را فراهم کند. شهر قدیم بلخ کـــــــه مرکز اقتصادی و سیاسی سرزمین باخــــــــــتر ( افغانستان باستان ) بود، بطور دوامدار توریایی های سواکار و چادر نشین اسیــــــــای مرکزی را بطرف خود میکشید.

اثاریکه از مغاره ( قره کمرـ هیبک) بدست آمده مربوط به مردم دورهُ قدیم سنگ است. سنگ اوپال دارای ساختاری کریستالی و به صورت انگوری شکل، کلیوی و یا آمورفی میباشد. جراحی خارج کردن سنگ های کلیه از طریق پوست با استفاده از تصاویر حاصل از فلوروسکوپی یا سونوگرافی قابل انجام می باشد. برای مثال بهترین سنگ پا در سواحل یونان یافت میشود و گرانترین نوع این سنگ نسبت به بقیه است. 2- در مواردی که افراد به این ماده حساسیت دارند باید از مصرف آن صرف نظر کنند. به همین دلیل ظاهر درخشانی دارند استفاده از این ویژگی برای تشخیص بودن تقلبی بودن الماس، سخت است چون این یکی از ویژگی فیزیکی سنگ هاست.اما اگر توانستید به درستی این انعکاس را تشخیص دهید میتوانید بگویید که آن الماس اصل است یا خیر.

کانادا و ایالات متحده امریکا در امریکای شمالی معادنی را در حال فعالیت دارند و استرالیا نیز الماسهایش را از سه معدن مختلف در مکانهای جداگانه استخراج میکند. گذشته از سین کیانگ چین، سیبری و کانادا دو تولید کننده برتر جهانی یشم هستند. از متن اوستا چنین بر می آید که یمــــا مدت ها قبل از ظهور زرتشت سلطنت کرده ودر گذشته است. در دورهُ سلطنــــت یما زراعت وآبیاری، تربیهُ حیوانات وپرندگان، نشاندن درختها وباغداری انکشاف زیاد کرده بود. این ساحه داخل آن منطقهُ است که اولین بار دانه های غذائی دران کشت گردیده و حیوانات اهلی شده است.

در هزار سال اول قبل از میلاد صنایع دستی، مسکوکات، طب، نجوم، نســــــــــــــاجی و فلز کاری وجود داشت که نمایندگی از سطح بلند پیشه وری دران زمان مینماید. درین جــــا باید خاطــــــر نشان نمود که « اوستا» از قدیم ترین کتاب های است کــــه در سر زمیـــــن آریانا (افغانستان قدیم) نوشته شده وحتی بعضی از سرود های « ویدی» نیز دران آمده است. آثار قصر های قدیم در « ناد علـــی سیستان » نیز یکی از مثال های قدیم جامعهُ طبقاتی افغانستان است.

در ادامه موضوع اسم سنگ های قیمتی به گوهری زیبا با رنگ های متنوع میرسیم که اپال نام دارد. داکتر « لویی دوبری» امریکایی در نتیجه، حفریات سال (1965) خود در ( آق کپرک) که در جنوب شهر مزار شریف موقعیت دارد ، آثار از قبیل آئینهُ برنجی، انگشتر ودست بند، اسلحه، قیضهُ اسپ، نگین های لاجوردی وغیره شواهد بدست آورد که متعلق بـــــــــــه دورهُ جدید سنگ میباشـــــــد. از شواهد بدست آمده چنین به نظر میرسد که افغانستان چند ین هزار سال قبل از میلاد داخـــل یـــک تحـــــــول بزرگ اجتماعی شده و در نتیجهُ انکشاف زراعت وآبیاری و وسایل آن به مرحلهُ جامعهُ طبقاتی رسیده است.

از انرژی باد می توان در جاهایی که در بیش تر اوقات سال باد می وزد ، به خوبی برای به حرکت درآوردن توربین ها و تولید انرژی الکتریکی استفاده کرد. گاهی اوقات سلول های خونی برای دیدن بدون میکروسکوپ خیلی کوچک هستند (هماچوری میکروسکوپی). کیسه صفرا اندامی حیاتی نیست و بدون آن هم امکان زنده ماندن وجود دارد. سنگ های کیسه صفرا ممکن است هیچ نشانه ای از خود نشان ندهند. دلیل اصلی افزایش خطر ابتلاء به سنگ فسفات کلسیم هم مصرف بالای پروتئینهای حیوانی است و بهتر است فرد بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن را از طریق پروتئینهای گیاهی به دست آورد؛ البته کلسیم مورد نیاز بدن نیز باید در طول روز از طریق مواد غذایی دریافت شود.

مقدار اندکی از مواد غذایی پرچرب و سرشار از قند: مصرف چربی اشباع موجود در فراورده های حیوانی، مانند کره، پنیر، روغن، گوشت، شیرینی، بیسکوییت و کیک، را محدود کنید و به جای آن از چربی های غیراشباع موجود در روغن های سبزیجات، مانند گل آفتابگردان، روغن کلزا و روغن زیتون، آووکادو، آجیل و بذرهای گیاهی استفاده کنید. این عضو بدن در پاسخ به استفاده مواد غذایی، هنگامی که فرد از غذاهای پرچرب استفاده کرده باشد از طریق مجاری صفراوی مقداری از صفرای تولید شده را به داخل روده کوچک یا همان دوازدهه میفرستد. وقتی سنگی در حالب یا مثانه گیر میکند، پزشک ممکن است از دستگاهی به نام ureteroscope جهت حذف آن استفاده کند.

هر پاکسازی کارکرد کبد را بهتر می کند و سموم و سنگهای جدیدی را که ممکن است طی این مدت شکل گرفته باشند خارج می کند. احجار کریمه ازقبیل یاقوت، لعل و زمرد در جریان جنگ داخلی از طرف زورمندان محلی بطورغیرفنی استخراج وازطریق قاچاق به خارج از کشور انتقال گردید. نفت به مقدار بسیارکم استخراج شده وبطور خام (تصفیه ناشده) در دستگاه های برق حرارتی وگرم کردن منازل به مصرف میرسد. سنگهای دگرگونی سنگهایی هستند که به دلیل گرما و فشار شدید ، تغییر ترکیب دادهاند. یکی از راههای درمان سنگ کلیه، استفاده از سنگشکن است که در آن از امواج صوتی با انرژی بالا به عنوان روشی غیرتهاجمی برای شکستن سنگهای کلیه کمک گرفته میشود تا خردهسنگها راحتتر دفع شوند.

به طور کلی در مبحث سنگهای قیمتی، سنگها را به دو دسته کلی تقسیم میکنند. به همین ترتیب سنگ های پوپاز زردرنگ به طور عمده در برزیل یافت می شود. برخی داروهای ضدتشنج و ضد افسردگی مانند توپیرامات و اسیدوز توبولار کلیوی نیز شانس ایجاد سنگ های فسفات کلسیمی را در افراد افزایش می دهند. گرچه از اجتماعات اولیه و اشتراکی دوره های قدیم افغانستان تــا هنوز اطلا عات در دست نیست، ولی از ساختمان اجتماعات بعدی آنــــان معلومات نسبتاً بیشتری وجود دارد.

بعد از خاندان پاراداتا سلطنــــــــت افغانستان قدیم به خاندان کاوی رسیده است. خیلی بهتر است که مدت طولانی تری به آرامی بمالید. بعد از جنگهای طولانی بالاخره ضحاک سلطنت یما را سقوط داد . جنگلات کشور در حدود یک ملیون هکتار مساحت را اشغال کرده است که در جریان جنگ طولانی وویرانگر صدمات جبران ناپذیر بران تحمیل شده است. کرشاسپه با دشمنان داخلی وخارجی اریانا مبارزه کرده و پیروزی های بزرگ را بدست آورد. از معلومات فوق چنین استنباط میگردد که جامعهُ افغانــــــی بیست هزار قبل از میلاد موجود بوده و تا دورهُ جدید سنگ که از نه هزار سال قبل ااز میلاد شروع میشود، مراحل مختلف تکامل را طی کرده و از یک جامعهُ بدوی اشتراکی ، طائفوی ومادر سالاری داخل مرحـــــــــلهُ فلزات گردیده است.

کلسیم موجود در غذا تاثیری بر خطر ابتلا به سنگ کلیه ندارد. به اســاس متن « اوستا» میتوان آنرا اولین پادشاه آریانا ی باستان دانـــست. بعد از کاوی هوسراوا سلطنت آریانا ( افغانستان باستان) به خاندان اسپه انتقال می یابد. و چون از بعضي فضايل و ملكات قدسي برخوردار بودهاند كه مولود و منشاء و يا شكلشان است، پرستيده نشدهاند؛ بلكه به كار آمدهاند و مورد استفاده قرار گرفتهاند. این گونه شهر هـــــــــــای ثروتمند مورد هجوم قبایل بدوی نیز قرار میگرفت. در وسط شهـــــر ارگ شاهی قرار داشت که بنام « وارا» ( ) یاد میگردید. هنگام خرید برلیان با تراش قلب، مهمترین نکتهای که باید به آن توجه کنید کیفیت برش منحنی است.

لبنیات برای همه افراد لازم است، اما در این شرایط بهتر است انواع کمچرب میل شود که هضم راحتتری داشته باشد و به دفع چربیها کمک کند. در طول دوره نقاهت بیمار باید از مصرف مواد غذایی تند، پرادویه و گازدار خودداری کند زیرا با مصرف آنها مشکلاتی در دستگاه گوارش رخ می دهد، بنابراین در طوا دوره نقاهت رژیم غذایی نرم و ملایم برای بیمار تجویز می شود. ســـــــــــلطهُ ضحاک بر افغانستان قدیم طولا نی نبوده و با قیام « تری تونا » پــایــــان یافته است. درینجا بـــــــطور مختصر از پادشاهان قدیم افغانستان(آریانا) یادآوری میگردد.

دفاع در برابر تجاور وچپاول توریایی هــــــــا یکی از عوامل تشکیل دولت پر قدرت در افغانستان قدیم گردید. ازهی دهاکا (ضحاک) یکـی از پاد شاهان مقتدر وخون آشام بابـل بود که برای تسخیر دولت آریایـــی آنزمان اقــــــــدام نموده است . کاوی نیز در منابع مختلف تغیر شکل جزئی نموده و شکل کـــــاوه، کاویانی، کیان وکیانی را بخود گرفته است. در منابع مختلف ما با نام های یاما، یما، جم، جمشید مواجه میشویم کــــــه مقصد از همهُ این چهار نام یما پاد شاه مؤسس سلطـــنت خـــانــــــــــدان پاراداتا(پیشدادی) میباشد. شما با راهنمایی های متخصص و کارشناس یکی از بزرگترین فروشگاههای آنلاین جواهرات راحتی می توانید یک سنگ قیمتی اصل را از بدل آن تشخیص دهید.

سنگ از بیست هزار سال قبل از میلاد مسیح آغاز میگردد. در حدود سه هزار سال قبل از میلاد مسیح در افغانستان زراعت وآبیاری پیشرفته، شهر های توانگر وپرنفوس وجود داشت. تفحصات سال (1951) در « مند یگک» ( پنجاو پنج کیلو متــــری شمال قندهار) نیز نشان داد که مردم افغانستان سه هزار سال قبل از میلاد مسکون ودهنشین بوده، خانه های از خشت خام میساختند و به زراعــــت ومالداری میپرداختند. شما مخالفان و طرفداران جواهرات موزانایت را می شناسیم ، به خصوص زمانی که به عنوان خرید حلقه نامزدی در نظر گرفته می شود، و باید به جواهر فروشی ها سر بزنید تا متوجه شوید دقیقا چه چیزی می خواهید.

شاید عده ندانند که در استخراج معادن توسط شرکتهای خصوصی چه وقایع بعداً ظهور خواهد نمود. گاز استخراج میگردد که یک مقدار کــــم آن در داخل کشور بمصرف میرسد ومتباقی آن بخارج صادرمیگردد. از اتحاد چند طائفه قبیله تشکیل میشد که رئیس آن انتخابی بــوده و گــــــــاهی از چند قیله، اتحادیهُ بزرگتری را تشکیل میدادند. درین سازمان اجتماعی پدر رئیـــس خانواده، ریش سفید، بزرگ ورئیــــس طائفه بود. کـــــاوی هوسراوا پاد شاه مقتدر و مؤسس امپراطوری بزرگ آریانا خوانده شده اشت. یما مؤسس و بانی سلطنت خانوادهُ « پارادا تا» میباشد. حادثهُ که موجــــــــب افتخار وشهرت این پاد شاه گردید عبارت ار ظهور ( زرتشترســــــپنتـان) ویا طبق منابع جــــــدید « زرتشت» ، مؤسس دین زرتشتی بود کـــــه در زمان سلطنت این پادشاه بوقوع پیوســـت.

دیدگاهتان را بنویسید