همه چیز در مورد ماهی اسکار ; رفتار و ویژگی ها – پت زیپ

در واقع اعماق اقیانوس آنچنان تاریک است که باعث شد دانشمندان تصور کنند جانوران زیر آب احتمالا از ابزارهای دیگری برای پیدا کردن راه خود استفاده می کنند و اصلا نیازی به چشم ندارند، اما طولی نکشید که مشخص گردید همه آنها اشتباه می کرده اند. حقیقت آن است که اعماق اقیانوس جانورانی با چشمان غول پیکر را در خود جای داده که با استفاده از آنها کوچک ترین جریان های نوری را که از سطح آب وارد می شوند را شناسایی می کنند و و از طریق آن هم راهشان را در تاریکی محض دنیای زیر آب پیدا می کنند و هم به به واسطه تشعشع نور از سطح بدن طعمه هایشان، شکم خود را سیر می کنند.

اما این جانور با روشن کردن خود از طریق مکانیزم ضد درخشش که در بالا به آن اشاره شد می تواند مانع از ایجاد سایه شود و در نتیجه خود را از چنگال دشمنانش در امان نگه دارد. او ادامه داد: «مصرف ماهی به سبب دارا بودن امگا سه و اسید چرب همچنین برای سایر بیماریهای قلبی نظیر رماتیسم مفصلی، انواع سرطانها و آسم مفید است و در بانوان باردار از طریق گردش خون به جنین میرسد و موجب رشد مغزی جنین میشود و در چهار ماه اول تولد نوزاد از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل و باعث افزایش ضریب هوشی او میشود.»معاون پژوهشی گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: «بر اساس تحقیق یاد شده، سر و کبد ماهی بیشترین میزان امگا سه را داراست؛ به همین دلیل به شرکتهای دارویی تولیدکنندهی کپسول امگا سه توصیه میکنیم برای تهیهی این کپسول از این دو عضو ماهی بیشتر استفاده کنند.»زیبایینژاد بیان داشت: «بر اساس تحقیقات انجام شده در جهان، ماهیهایی که در آبهای سرد وجود دارند، بیشتر از آبهای گرم حاوی امگا سه هستند و خلیج فارس نیز جزو آبهای نسبتاً سرد است.»او گفت: «ده نوع از 30 نوع ماهی موجود در خلیجفارس که از بیشترین میزان امگا سه و اسید چرب برخوردارند، عبارتند از قزلآلای رنگین کمان، راجگو، سرخو، شوریده، منقار ماهی، قباد، کفشک ریز، مارماهی تیزدندان و زمین کن دم نواری.»100 گرم از این ماهی، 112 کیلوکالری انرژی، 19 گــــــرم پروتئین و 4 گــــــرم چربی دارد.

این نوع سالمون بزرگترین سالمون است و در میان سالمون ها از بیشترین میزان امگا ۳ و غلظت روغن برخوردار است. روش ایده آل برای پخت ماهی سالمون طبخ در فر است ، چون علاوه بر حفظ تمام ویتامین ها و مواد آلی این ماهی پخت آن بهتر انجام شده و در اصطلاح مغز پخت می گردد. این اندام صرفا نوع بزرگ تری از چشم ماهی مرکب نیست بلکه شکل متفاوتی دارد، تقریبا شبیه به لوله به نظر می رسد تا دقت بالاتری داشته باشد. سومین ماهی آکواریومی که در لیست ما موجود می باشد، ” PEPPERMINT ANGELFISH ” است که یک نوع دیگر از سری آنجل می باشد که این نوع ماهی ها می توانند در طول زمان به طول 7.6 سانتی متری دست پیدا کنند که در حال حاضر تنها یک نمونه از این ماهی وجود دارد که آن هم در معرض نمایش عموم در ایالت متحده قرار دارد.

در چنین دنیای تاریکی، چشمان جانوران ظاهر و مکانیزمی بسیار عجیب پیدا می کند تا از هر جهت پاسخگوی نیازشان باشد و شاید نامتعارف ترین آنها به ماهی مرکب توت فرنگی (strawberry squid) تعلق گرفته باشد. اما همین شکل نامتعارف چشم باعث شده که جانور میدان دید کوچک تری داشته باشد چراکه چشمان باریک تری دارد اما در مقابل حساسیت این چشم ها نیز بالاست. اما ممکن است در ادامه این سوال را از خود بپرسید که چرا این جانور باید چشمانی با ابعاد متفاوت داشته باشد؟

در واقع چشمان این جانور با در نظر داشتن شرایط نوری مختلف در زیر آب و حفظ جان آن در برابر دشمنانش طی میلیون ها سال تکامل به این شیوه در آمده است. در ویدئوی بالا، چشم این جانور را می بینید که به رنگ زرد درآمده و در حال درخشش است. با توجه به طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا، انتخاب یک مکان مناسب به جهت راه اندازی پرورش ماهی قزل آلا می تواند از مهمترین موارد برای آغاز این فرایند محسوب شود. جهت تغذیه آن ها می توانید از انواع غذا ها استفاده نمایید، اما برای ماهی های در حال رشد بهترین غذا آرتمیا خواهد بود.

در واقع آنطور که هادوک می گوید این موجودات نوعی رنگدانه دارند که به چشم انسان زرد به نظر می آید اما این مساله از آن جهت رخ می دهد که چشم ماهی مرکب نور آبی را به دیگر نورهای دارای طول موج بلند ترجیح می دهد. هادی منصور كیایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برای كشت برنج از اردیبهشت تا 15 مرداد ماه نیاز به آبیاری محصول است اما آبیاری كیوی از فروردین ماه آغاز و تا 15 مهر ادامه دارد و همین مساله سبب كاهش دبی آب رودخانه ها و مهاجرت ماهی ها شده است.

اما اکنون ساعت مولکولی این دودمان – میزان جهش مولکولهای زیستی در DNA، که میتواند برای تعیین تاریخچه تکاملی یک موجود زنده مورد استفاده قرار گیرد – نشان میدهد که خون آشامها بین ۳۵۰ تا ۳۳۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند. اما چشم بزرگ تر ماهی مرکب توت فرنگی یک کارکرد هوشمندانه دیگر هم دارد و آن فیلتری است که برایش در نظر گرفته شده. این ۱۰ بازو با مکندههایی که دارند، نشان میدهد که این جد مشترک ماهیهای مرکب قطعاً با ۱۰ بازو تکامل یافته است.

1- ماهی های ماده را از ماهیهای نر جدا کنید و هر گروه را به محل خودشان انتقال دهید و مکان نگهداری مولدین باید از قبل آماده شده باشد. حتما می خواهید بدانید که چرا نام این آبزی دربرگیرنده عبارت توت فرنگی است؛ پاسخ روشن است، بدن این ماهی دقیقا همان دانه های سیاه رنگی را روی خود دارد که در این میوه یافت می شوند. با این حال، در برخی از انواع سازندهای فسیلی استثنایی، که به نام Lagerstättes شناخته میشوند، بافت نرم گهگاه حفظ میشود.

کشف والن و لندمن این تخمینها را تأیید میکند و اضافه میکند که سیلیپسیموپودی ۱۰ بازویی، اولین خونآشامپایان واگرای شناخته شده از جد مشترک این گروه است. دیرینه شناسان اخیراً موفق به کشف فسیلی از یک ماهی مرکب خون آشام شدند که بیش از ۳۳۰ میلیون سال قدمت دارد و احتمالاً قدیمیترین جد شناخته شده این جاندار امروزی باشد. پیش از این نیز اشاراتی وجود داشت مبنی بر اینکه دودمان خونآشامپایان احتمالاً قدیمیتر از قدیمیترین نمونه شناخته شده فعلی این جاندار بودهاند که مربوط به حدود ۲۴۰ میلیون سال پیش است.

کریستوفر والن دیرینه شناس از موزه تاریخ طبیعی آمریکا (AMNH) و دانشگاه ییل میگوید: «این اولین و تنها خون آشام شناخته شده است که دارای ۱۰ بازوی کاربردی است.» هیولای تازه کشف شده به افتخار رئیس جمهور ایالات متحده جوزف بایدن، که در زمان کشف، طرحهایی را برای مبارزه با تغییرات اقلیمی و چنین مطالعاتی افتتاح کرده بود، Syllipsimopodi bideni نامگذاری شده است. درک ما از تاریخ تکامل خون آشام پاها در بهترین حالت هنوز پر از ابهام است. این تصویر کوچک از یک بدن نرم که صدها میلیون سال دست نخورده باقی مانده است، نشان میدهد که تاریخ تکامل حیوانات امروزی رویدادی پیچیده و جذاب بوده است.

به اندازه مقدار آرتمیا توجه کنید چون نوزاد آرتمیا بعد از چند ساعت در آب شیرین خواهد مرد و به شدت باعث از دست دادن کیفیت آب میشود که باعث تلفات بچه ماهیان شما خواهد شد. در واقع ماهی از این شیوه به عنوانی نوعی اقدام ضد تدافعی علیه طعمه هایی استفاده می کند که سعی دارند خود را پنهان کنند. کیث توماس یکی از زیست شناسان دانشگاه دوک در این رابطه می گوید: فرضیه ای که بیشتر از سایر موارد در مورد علت وجود یک چشم بزرگ و کوچک روی بدن این موجود پذیرفته شده آن است که این چشم ها به دنبال انواع مختلفی از نور می گردند.

اما هر دوی این اندام ها علیرغم مشابهت نامشان، به دنبال چیزهای متفاوتی می گردند: نور و تاریکی. اما به گفته استیو هادوک زیست شناس موسسه تحقیقاتی آکواریوم Monterey Bay این دانه ها همگی نور را از خود متصاعد می کنند و هر کدام دارای یک عدسی و یک فیلتر هستند که خروجی نور را کنترل می کنند. دوات آنلاین -ماهی قزل آلا از محبوب ترین ماهی های خوراکی است که آن را به روش های مختلف درست می کنند.

ماهی مرکب ازنظر چربی کمچرب است و هر چربی که در آن وجود داشته باشد، عمدتاً از اسیدهای چرب اشباعنشده مانند DHA و EPA است که از خواص ماهی مرکب است. برای مثال اگر شکم ضد نورتاب یک ماهی مطابقت کافی را با نور آبی رنگی که به پایین می تابد نداشته باشد (مثلا به این خاطر که آن ناحیه از بدن ماهی رنگ بیش از اندازه سبزی دارد) رنگدانه ای که در عدسی چشم ماهی مرکب وجود دارد، آن نور آبی رنگی را جذب می کند که شکم سبز رنگ ماهی را بیشتر متمایز می کند. این مرد به رسانه های محلی گفته که روزانه ۴۰۰۰ تماس تلفنی از افراد مختلف دریافت می کنند.

این ماهی دارای یک چشم عادی و یک چشم بسیار بزرگ است که گویی مورد حمله زنبور قرار گرفته و به خاطر نیش آن تورم پیدا کرده است. ماهی قزل آلا دارای بدنی فشرده و باله دمی آن نسبت به ماهی آزاد بزرگتر است. اختاپوسها این ساختار را ندارند و تنها از ساختارهای میلهای شکل به نام stylets استفاده میکنند. در شباهت تشریحی دیگری به ماهی مرکب (و همچنین ماهی مرکب خون آشام)، فسیل Syllipsimopodi شواهدی از ساختار پوسته داخلی به نام گلادیوس را نشان داد. لندمن میگوید: «Syllipsimopodi ممکن است جایی را پر کرده باشد که بیشتر شبیه ماهیهای مرکب موجود است؛ یک شکارچی آبزی سطح متوسط.

ولن میگوید: «یافتههای ما نشان میدهد که اولین خون آشام ها، حداقل به صورت سطحی، شبیه ماهیهای مرکبی هستند که امروزه وجود دارند. اینجا جایی است که ولن و همکارش نیل لندمن، دیرینه شناس موزه AMNH، موفق شدند این سیلیپسیموپودی را در فسیلی که از لاگرستات در مونتانا به دست آمده بود، پیدا کنند. اختاپوسها و ماهی مرکب خون آشام – که به دلیل رنگ قرمز خونی و تارهای شنل مانند آنها به این نام معروف شده است – موجوداتی نرم و لطیف و بدون استخوان هستند که فقط یک پوسته داخلی از کیتین دارند؛ بنابراین چنین بافتهایی اغلب به اندازه دندانها و استخوانها نمیتوانند تا قرنها محفوظ باقی بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید